Amerikan Hisselerine Nasil Yatirim Yapilir?


Ekonomi Turk sitesinin sahibi ve Ekonomi Turk kitabinin yazari (sagdaki kitap resmine basarak ucretsiz indirebilirsiniz) Dr. Dogan ayni zamanda Insider Monkey sitesinin de sahibi ve Amerikan hisselerine yonelik goruslerini okuyuculari ile paylasiyor. Agustos 2012'den bu yana da her ceyrek 15 hisse secerek borsa endeksinin uzerinde getiri elde etmeye calisiyor. Ilk dokuz ayda sectigi hisseler S&P 500 endeksinin 30 puan uzerinde getiri sagladi mesela. Asagidaki grafik secilen hisselerin performansini gosteriyor. Amerikan hisselerine yatirim yapmak istiyorsaniz uzerinde biraz dusundukten sonra uye olun (hemen uye olmayin, dusunerek hareket edin). Ekonomi Turk sitesindeki bu ilani gorup uye olan Turklere uyelik ucretinin $50'ini iade ediyoruz. Uye olduktan sonra turkekonomi@gmail.com adresine mesaj atarak $50'lik indiriminizi talep edebilirsiniz.

Küresel ısınma Karikatürleri

Küresel ısınma ile ilgili karikatür yarışmaları yapılıyor ve küresel ısınma karikatürleri sergileniyor. Küresel ısınma benim en sevdiğim konuların başında gelir. Yurtdışında senelerdir küresel ısınma geliyor diye kendilerini paralayan çevrecilerin Türkiye’de küresel ısınmanın sebebi olduğu öne sürülen karbon salınımının azaltılmasına en büyük katkıyı sağlayacak nükleer santraller ve nükleer enerjiye karşı çıkmalarını ilgiyle izliyorum mesela. Medyaya bakarsanız küresel ısınmanın varlığını kabul edenlerin sayısı Allah’ın varlığını kabul edenlerin sayısından çok daha fazla. Küresel ısınma muhabbeti yapanların en fazla kullandıkları söylemler de adından anlaşılacağı üzere “küre yani dünya ısınıyor”.


Küre gerçekten ısınıyor mu, ne zamandır ısınıyor, daha önce de bu kadar ısındı mı, küresel ısınmaya sadece insanlar mı neden olur gibi cevaplanması gereken ilginç sorular var. Bu konuda karikatür gibi olmasa da, karikatürlerden daha çarpıcı üç tane grafik sunacağım. Bu grafikleri daha önce küresel ısınma var mı yok mu başlıklı bir yazımda sizlerle paylaşmıştım ama kim nereden hatırlayacak değil mi?

Küresel ısınma Karikatürleri: Son 125 yil, 3000 yil ve 400000 yila ait ortalama sicakliklar


SON 400,000 YILIN SICAKLIKLARI

0 Yorum Var.: