Amerikan Hisselerine Nasil Yatirim Yapilir?


Ekonomi Turk sitesinin sahibi ve Ekonomi Turk kitabinin yazari (sagdaki kitap resmine basarak ucretsiz indirebilirsiniz) Dr. Dogan ayni zamanda Insider Monkey sitesinin de sahibi ve Amerikan hisselerine yonelik goruslerini okuyuculari ile paylasiyor. Agustos 2012'den bu yana da her ceyrek 15 hisse secerek borsa endeksinin uzerinde getiri elde etmeye calisiyor. Ilk dokuz ayda sectigi hisseler S&P 500 endeksinin 30 puan uzerinde getiri sagladi mesela. Asagidaki grafik secilen hisselerin performansini gosteriyor. Amerikan hisselerine yatirim yapmak istiyorsaniz uzerinde biraz dusundukten sonra uye olun (hemen uye olmayin, dusunerek hareket edin). Ekonomi Turk sitesindeki bu ilani gorup uye olan Turklere uyelik ucretinin $50'ini iade ediyoruz. Uye olduktan sonra turkekonomi@gmail.com adresine mesaj atarak $50'lik indiriminizi talep edebilirsiniz.

Türkiye'de Enflasyon ve Reel Faiz Oranı

Tüketici fiyatları endeksi yıllık değişim oranı %6,53 olarak açıklanmış. Türkiye’de enflasyon uzun süredir %12’nin altında seyrediyor, çoğu zaman da %5-8 arasında. Buna karşılık faiz oranları son bir yılı saymazsak %15’in pek altına düşmemişti. Merkez Bankasına uzun süre baskı yapıldı faizleri indirmesi için, neticede ortam da müsaitti ve faizler indirildi. Gecelik faizler %6,5’e düşürüldü. Şimdi burada bir parantez açalım ve 3 sene öncesine dönelim.

O zamanlar enflasyon oranı %6-7 civarında idi ve faizler de %17’nin üzerindeydi. Bir kısım ekonomi cahili ortaya bir reel faiz hurafesi attı ki 40 akıllı kuyudan çıkaramadı. Gerçi Türkiye’de 40 tane akıllı köşe yazarı yok ya, lafın gelişi söylüyorum. Efendim bu köşe yazarlarına göre son bir senede gerçekleşmiş enflasyon oranını Merkez Bankasının verdiği gecelik faiz oranlarından çıkarırsak Türkiye’deki “reel faiz” seviyesini bulmuş olurmuşuz. Tabii bunun bir sürü farklı versiyonu üretildi. Bir kısmı gerçekleşen enflasyon yerine Merkez Bankasının hedeflediği %4’lük abzürd enflasyon seviyesini hesaplamada kullananlar olduğu gibi, 1.5 yıllık piyasa faizlerini kullananlar da oldu. Devir döndü rakamlar tersine geldi. Biz de bugün bu kişileri alaya alan bir yazı yazacağız ama sakın yazılanların gerçek olduğunu falan zannetmeyin.

Dünyanın En Düşük Reel Faizi Türkiye’de başlıklı yazımız.

2 Yorum Var.:

tekeli71 dedi ki...

Yiğit Bulut
Türkiye 'kibarca' nasıl soyuluyor? Sistemi anlatıyorum
IMF ile 'anlaşalım' diyen bu ülkeyi sevemez!

http://www.haberturk.com/HTYazi.aspx?ID=7047

BLC dedi ki...

Alakasız olacak ama blog'un yeni dizaynı çok kötü olmuş.
Umarım geçicidir...